Chcesz przeżyć – oszukuj państwo

Nie podejrzewając niczego złego, idziesz do lekarza. On coś tam Ci przepisuje i wychodzisz… Nie masz pojęcia, że patrząc na Ciebie, bił się z myślami. Chciał Ci wypisać receptę na to, co według jego wiedzy i doświadczenia jest najskuteczniejsze, ale wtedy musiałby dokonać oszustwa i narazić się na karę…

Dwa przykłady. Spuchła Ci noga. Boli. Idziesz do lekarza. Chirurg z wieloletnim doświadczeniem na pierwszy rzut oka widzi, że to zakrzep. Bada i potwierdza diagnozę. Według niego natychmiast powinieneś dostać konkretny lek. Nie może Ci go jednak przepisać (chyba że na receptę 100-proc.) bez badania USG Dopplera, na które jest gigantyczna kolejka. Najwcześniej możesz je zrobić po kilku tygodniach, czyli wtedy, kiedy już dawno nie będziesz żył. Chirurg zgodnie z prawem powinien zostawić Cię z problemem nie do rozwiązania bez dodatkowych opłat. Chirurg bohater będzie kombinował, jak Cię leczyć wbrew prawu. 

Zrobiło Ci się coś na skórze. Idziesz do lekarza i okazuje się, że jesteś posiadaczem przypadłości, której nazwa brzmi „ropień”. Ze swojej praktyki lekarz wie, że na ten rodzaj schorzenia najlepszy jest lek zarejestrowany na zapalenie zatok. Niestety akurat nie masz zapalenia zatok, więc Tobie lekarz może przepisać ten lek tylko w ramach 100 proc. odpłatności. Jeśli nie stać Cię na wykupienie potrzebnego antybiotyku, dostaniesz lek, który przewidział dla Ciebie urzędnik. Urzędnik, który nie miał ani takiej praktyki zawodowej jak Twój lekarz, ani też Ciebie nie zbadał, ani w żaden sposób nie odpowie za utratę Twojego zdrowia czy życia. A znając polskie realia, urzędnik działał pod wpływem uroków działu promocji wielkich korporacji farmaceutycznych. Twój lekarz – jeśli za wszelką cenę chce dobrze leczyć i jest szlachetnym człowiekiem – po prostu skłamie i dopisze w papierach, że przyszedłeś do niego z zapaleniem zatok. 


Pomiędzy lekarza i Ciebie niepostrzeżenie wkroczyła z gracją Ewa Kopacz (a za nią jej następca oraz armia urzędników). Trudno uwierzyć w taką ignorancję, która zaowocowała tak fatalnym rozwiązaniem ws. tzw. reformy zdrowia. Nawet jeśli osobą, którą ta ignorancja cechuje, jest Ewa Kopacz. Dlatego nie dziwią mnie głosy, że są to programowe działania obliczone na wyniszczenie społeczeństwa. W praktyce lekarze w wielu wypadkach zostali ubezwłasnowolnieni. I postawieni przed dylematem: chcesz leczyć zgodnie z sumieniem – musisz oszukać system. Od pacjenta rząd kasuje regularnie składki na leczenie, a jak przychodzi co do czego, za leczenie każe mu płacić samemu. Składka na NFZ coraz częściej nie jest wywiązaniem się z umowy między państwem a obywatelem, ale de facto haraczem dla państwa lub dodatkowym podatkiem.


Kiedyś Andrzej Chyra powiedział, że będzie głosował na Bronisława Komorowskiego, bo to pozwoli mu pozostać z dala od polityki. Widzimy, jakie efekty przynosi ten punkt widzenia. Ktoś musi utrzymać tych wszystkich aferzystów i zarobić na ich gigantyczne fortuny. Mamy ponoć ponad 1 bln zł długu (liczonego bez kreatywnej księgowości), czyli znacznie więcej niż Grecja. Nikt nie panuje nad gospodarką. Wybrani mogą robić przekręty na gigantyczną skalę i pozostawać bezkarni. Lekarzom za najdrobniejszą pomyłkę przy wypisaniu recepty – grozi kara. Urzędnikowi nie grozi żadna sankcja. 

Tymczasem wielomilionową rzeszę frajerów, którym wmówiono, żeby nie interesowali się polityką, obowiązuje inne prawo. O Tobie mowa. Skutecznie drenują Twoją kieszeń. A jak nie masz forsy, umieraj. Przede wszystkim jednak uspokój się i włącz telewizor. Tam są specjaliści. Oni Ci pokażą, że jest dobrze.

Autor: Ewa Stankiewicz

źródło: GPC 258 – 14.07.2012 ▶ Pełnym głosem Chcesz przeżyć – oszukuj państwo.

Reklamy

2 comments on “Chcesz przeżyć – oszukuj państwo

  1. Niestety problem służby zdrowia nie ogranicza się do Pani Ewy Kopacz i nowej cholernie felernej ustawy o refundacji leków. Za to , że system wygląda tak jak wygląda odpowiadają kolejno wszystkie rządy od lat 90 do dzisiaj. Nikt nie ma odwagi posłuchać specjalistów z zakresu zdrowia publicznego i wprowadzać zmiany bo zawsze znajdzie się jakiś oszołom, który będzie straszył elektorat w celu zbicia kapitału politycznego … niestety nie jest to zależne od opcji politycznej.

Dodaj komentarz (będzie widoczny po zatwierdzeniu)

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s