Barbara Rode: Bankiety „‘Noc Wolności” – uzupełnienie video

wylot do Edmonton, pożegnanie

To były niepowtarzalne chwile. Takie, które pamięta się do końca życia. Kiedy trzy miesiące temu powstał pomysł zorganizowania spotkania dla ludzi myślących prawicowo, dla polskich patriotów mieszkających na obczyźnie, niewielu wróżyło powodzenie tej inicjatywie. Były głosy, że w złym terminie, że nie ci goście, że nie w tym miejscu, że politycznie i wiele innych zniechęcających komentarzy do działania. Były telefony, maile, szykany, utrudnienia przy reklamie, przy kontraktach, przy sprzedaży biletów.
A jednak nie zniechęciliśmy się, nie załamaliśmy, trwając w wierze, że wspólnymi siłami, z pomocą Boga Miłosiernego i ludzi dobrej woli doprowadzimy do końca przygotowania tej imprezy. 

I udało się. Najpierw w środę, 3 października była podróż do Ottawy, na lotnisko, aby odebrać przylatujących Gości. Pobudka o świcie, pięćset przejechanych kilometrów, oczekiwania na lotnisku, na spóźniony samolot. Potem kwiaty, łzy wzruszenia i wiele szczerych rozmów. W środę przyleciał poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Górski i znana dziennikarka i aktywistka Ewa Stankiewicz, a w czwartek dotarł do Ottawy z tournee po Stanach Zjednoczonych, legenda polskiej sceny satyrycznej, Jan Pietrzak.

W czwartek, 4 października były spotkania z przedstawicielami Polonii i wywiady dla polonijnych mediów. W piątek, 5 października Ewa Stankiewicz i Poseł Górski uroczyście odsłonili wystawę ‘Katyń – Smoleńsk’ w bibliotece centralnej w Ottawie, zorganizowaną przez Klub Gazety Polskiej w Ottawie z panem Wacławem Kujbidą na czele. Na wystawę przybyli reprezentanci różnych polonijnych organizacji działających w Ottawie, a także polscy patrioci tam mieszkający. Ewa Stankiewicz i Poseł Artur Górski przecięli wstęgę i wygłosili krótkie przemówienia. Cała uroczystość była wzniosła i wzruszająca, a sama wystawa niezwykle przejmująca. Pokazywała bowiem zdjęcia i teksty prawdziwie opisujące tragedię smoleńską i nieudolnie prowadzone śledztwo po jej zaistnieniu.


W piątek wieczorem odbył się pierwszy Bankiet dla Patriotów ‘Noc Wolności. O godzinie 18:00 niewielka sala w Domu Polskim SPK w Ottawie pękała w szwach. Prawie 200 osób z Ottawy i okolic przybyło na spotkanie. Uroczystość rozpoczęła się zmówieniem modlitwy za Ofiary Smoleńskie oraz polskim hymnem narodowym.

Następnie głos zabrała organizatorka całego przedsięwzięcia, przewodnicząca Koła Sympatyków Prawa i Sprawiedliwości w Kanadzie Barbara Rode, która w swoim przemówieniu opisała dotychczasową działalność Koła oraz zachęcała Polonię do podejmowania działań i trwania w walce o prawdę i o wolną Polskę.
Kolejno głos zabrał poseł na Sejm RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości dr Artur Górski.
Po przemówieniu Posła Ewa Stankiewicz wyświetliła fragmenty swojego filmu ‘Krzyż’, w którym pokazała obecną sytuację w Polsce. Mówiła o realiach życia w naszej Ojczyźnie.
Po prezentacjach podany został obiad oraz kawa i ciasto. Podczas obiadu odbywały się rozmowy w kuluarach, wiele osób robiło sobie zdjęcia z Gośćmi z Polski, można było nabyć ciekawe filmy i płyty.

Około godziny 21:30 rozpoczął się piękny, patriotyczny występ Jana Pietrzaka, wielokrotnie nagradzany brawami. Wszyscy świetnie się bawili, choć były też momenty poważne i wzruszające kiedy artysta śpiewał ‘Balladę Smoleńską’ czy ‘Sierpień płyną Wisłą’. Impreza zakończyła się z dużym opóźnieniem około północy. Opuszczający ją ludzie ze łzami w oczach dziękowali za zorganizowanie takiego niepowtarzalnego wieczoru.

Atmosfera podczas całej uroczystości była niezwykle patriotyczna i wzruszająca. Stwarzały ją nie tylko piękne, podniosłe przemówienia oraz pieśni Jana Pietrzaka, ale również wystrój sali. Na scenie wisiała wielka, biało – czerwona flaga oraz napis i logo Prawa i Sprawiedliwości. Było też ogromne powiększenie zdjęcia Barbary Rode z obchodów jednej z Miesięcznic Smoleńskich w Warszawie ‘Smoleńsk Pamiętamy’. Na stojaku, na honorowym miejscu umieszczony był portret śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Jego Żony Marii. Na każdym stole, w wazonikach umieszczone zostały flagi polskie oraz chorągiewki Prawa i Sprawiedliwości. Biało – czerwone obrusy, serwetki, kwiaty w wazonach oraz balony stwarzały patriotyczną atmosferę.

Podobnie wyglądał bankiet w Mississaudze, z taką tylko różnicą iż z racji dużo większej populacji w tym mieście, na imprezie pojawiło się dwa razy więcej osób. Duża sala wypełniona była po brzegi kilkuset -osobową widownią.
Najpierw oczywiście była wielogodzinna podróż z Ottawy do Mississaugi. Po długim wieczorze poprzedniego dnia trzeba było wstać o świcie i wyruszyć w drogę do Mississaugi. Wszyscy dojechali prawie od razu na uroczystości, które tak jak w Ottawie rozpoczęły się o godzinie 18:00.
Proboszcz parafii św. Gabriela w Burlington odmówił modlitwę za poległych w Smoleńsku. Potem był hymn i przemówienia Barbary Rode, Posła Artura Górskiego i Ewy Stankiewicz. Również tu, Ewa wyświetliła fragmenty filmu ‘Krzyż’. Widownia żywo reagowała przerywając kolejne przemówienia brawami.

[od red.-  mamy też inną relacja z tego spotkania, z filmami:
https://blogewystankiewicz.wordpress.com/2012/10/10/czas-wyobrazic-sobie-polske-ewa-stankiewicz-w-kanadzie ]

Podczas obiadu zespół Radość – Joy postanowił zrobić panu Pietrzakowi niespodziankę. Młodzież, ubrana w piękne, ludowe stroje zaśpiewała artyście piosenkę – legendę Jego autorstwa „Żeby Polska była Polską”.

Podczas występu Jana Pietrzaka było wiele emocji. Ludzie nagradzali utwory brawami, często na stojąco. Pan Jan zdecydował zakończyć występ piosenką „Taki kraj” jednak polscy patrioci domagali się utworu „Żeby Polska była Polską”. Odśpiewany został przez wszystkich na stojąco. Ludzie machali polskimi flagami i wznosili palce do góry- symbol Solidarności. Wiele osób płakało ze wzruszenia. Cała impreza pozostawiła ślad w sercach wielu pewnie na długie lata.

Wielki występ w Mississaudze nie zakończył jednak pobytu Gości w Kanadzie. Następnego dnia, tj. w niedzielę, 7 października po Mszy Świętej za Ojczyznę i Ofiary Smoleńskie w parafii Sacred Heart w Guelph, odbyło się spotkanie Polonii z Posłem Górskim i Ewą Stankiewicz. W sali parafialnej pod kościołem, pomimo bankietu który odbył się poprzedniego wieczoru, zgromadziło się kilkadziesiąt osób, aby jeszcze raz wysłuchać szczególnych Gości i zadać im pytania. Wieczorem tego samego dnia Goście pojechali na wywiad do Radia Polonia.

Kolejny dzień był przeznaczony już na pokazanie Gościom Kanady czyli wycieczkę do Niagara Falls. W drodze do Niagary Goście złożyli kwiaty, zapalili znicze oraz wspólnie zmówili modlitwę za Ofiary Smoleńskie pod tablicą pamięci w Brampton. To był wzruszający moment dla polskich patriotów, którzy w Kanadzie mieli również możliwość złożyć hołd poległym w Smoleńsku.
Podczas wycieczki było wiele atrakcji i wrażeń, a Goście byli zachwyceni urokami tej naszej drugiej ojczyzny. Zmęczeni, ale zadowoleni spędzili ostatnią już noc w Kanadzie przed drogą powrotną. Ewa Stankiewicz poleciała do Edmonton na kolejne spotkania z Polonią, a Poseł Górski i Jan Pietrzak wrócili do Polski.

Pobyt tych wspaniałych osób tu w Kanadzie był dla nas wszystkich wielkim darem. Mieliśmy okazję spotkać się wszyscy razem w gronie prawdziwych polskich patriotów, wysłuchać ciekawych prelekcji, zadać wiele pytań i przeżywać niepowtarzalne chwile podczas występu Jana Pietrzaka. Nasi Goście mieli okazję poznać bliżej kanadyjską Polonię, zachwycić się urokami Kanady, ale przede wszystkim podzielić się swoją wiedzą z Polakami mieszkającymi na obczyźnie. Pomimo wielkiego wyzwania jakim było przygotowanie tego tygodniowego wydarzenia, pomimo trudu i ogromnego wysiłku jaki wiele osób włożyło w jego organizację można śmiało powiedzieć: było warto!

tekst i zdjęcia: Barbara Rode

więcej na stronie: Nasza Polska 2012


4-godzinny film z bankietu dla patriotów ‚Noc Wolności’ z udziałem gości z Polski: Ewy Stankiewicz, posła PiS Artura Górskiego i Jana Pietrzaka, zorganizowanego w Kanadzie przez Barbarę Rode wraz z Kołem Sympatyków PiS, cz. 1

część 2

PEŁNA RELACJA: http://pisontario.weebly.com/

zob też: https://blogewystankiewicz.wordpress.com/2012/10/10/czas-wyobrazic-sobie-polske-ewa-stankiewicz-w-kanadzie

Reklamy

Dodaj komentarz (będzie widoczny po zatwierdzeniu)

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s